Uzgajanje limuna može biti vrlo je interesantan hobi, a posebno je zanimljivo najmladjima jer mogu pratiti rast i napredovanje biljke.
WIKIPEDIA |
Uzgoj limuna iz koštice može biti zabavan i jednostavan.
Potrebna vamje zemlja i koštice. Za sadnju odaberite najveća semena limuna i očistite ih od spoljne kožice. Prelijte seme vodom i ostavite da odstoji nedelju dana a vodu menjajte svakog dana.
Kod potapanja, semena će se prekriti želatinoznom kožicom, što je normalno.
Priprema zemlje: Na dno saksije stavite nekoliko kamenčića zbog drenaže, a potom napunite posudu vlažnom zemljom. Semena stavite u zemlju šiljastim krajem na dole, uz ostavljanje medjuprostora ok oko 5 milimetara.
Na kraju, seme prekriti krupnim peskom. Prskajte površinu vodom 2 do 3 dana a limunu možete obezbediti i efekat plastenika tako što ćete poklopiti saksiju kesom ili folijom.
Nastavite sa prskanjem vodom na dva dana, da pomognete rast.
Za oko nedelju dana treba da se pojave prvi izdanci. Ako se pojavi mnogo izdanaka, možete ih pažljivo presaditi u drugu posudu.
Posle 3 do 5 meseci, kada sadnice porastu, odaberite najlepše i najjače, i presadite ih u pojedinačne saksije koje su većeg prečnika. Nemojte očekivati da će drveće roditi ako ga ne kalemite, ali uz dobru negu može da postane veoma lepa i raskošna sobna biljka.
Limun leti treba zalivati, đubriti hranivom za citruse i po mogućnosti izneti na vazduh. Ko ima baštu, može ga ukopati na sunčano mesto.
Zalivajte ga zimi umereno, a ako deo lišća opadne ne brinite jer to je normalno. U proleće ga orežite, a za vrlo kratko vreme izrašće nove grančice i obrazovaće se dekorativna žbunasta kruna.
Нема коментара:
Постави коментар