Da biste sprečili stvaranje kamenca, potrebno je da odmah nakon upotrebe pegle, dok je još topla, ispraznite vodu iz rezervoara. Moderne pegle imaju filtere, ne morate u peglu sipati isključivo destilovanu vodu. Ipak, kako biste sprečili stvaranje kamenca, uvek sipajte vodu prema uputstvu proizvođača.
Kako očistiti peglu od kamenca? (sirće i so)
Isključite najpre peglu iz struje, stavite masku na lice, aonda napravite smesu od jednake razmere sirćeta i soli, tako što ćete je zagrejati dok se sva so ne otopi. Napunite dobijenom tečnošću ¾ rezervoara pegle i lagano tresite peglu par minuta.
Zatim, pritišćući dugme za otpuštanje pare, ispraznite rezervoar za vodu. Sledeći korak je da još nekoliko puta napunite rezervoar pa ispraznite da dobro isperete peglu od tečnosti za čišćenje. Ovako ćete ukloniti kamenac iz rezervoara i iz rupica za paru na pegli.
Kako očistitu peglu od tvrdokornih mrlja i naslaga? (pasta za zube,so i soda bikarbona)
Peglu možete očistiti pastom za zube. Nanesite pastu na grejnu ploču i dobro istrljajte. Pole toga je obrišite vlažnom pa i suvom krpom. Ako je neophodno, ponovite postupak.
Drugi način je da još toplom peglom pređete preko vlažnog peškira ili aluminijumske folije. Na list starih novina nakapajte nekoiko kapi biljnog ulja pa potom pređite peglom preko nje, a onda peglom pređite preko čistog papira.
Naslage koje su se nakupile peglanjem sintetičkih materijala je teško skinuti. Probajte da ploču pegle strljate sodom bikarbonom. Zalepljenu tkaninu na ploči ćete skinuti tako što ćete vruću peglu energično prevući preko pamučne, prethodno pokvašenekrpe. Ako ostane još zalepljene tkanine, kad se pegla ohladi to odstranite pastom koju ćete napraviti od vode i sode bikarbone.
Možete probati i ledeće: Stavite krupnu morsku so na papir ili meku tkaninu, pa vrelom peglom peglajte po toj soli. So će se usitniti a pegla očistiti!
Нема коментара:
Постави коментар