U skoro svakom domu, nezamislivo je imati ambijent koji ne uključuje sobno cveće. Sobne biljke su obavezan detalj enterijera, i jedinstvene su po tome što osvežavaju svaki prostor na samo njima svojstven način.
Za početnike je najbolje da krenu sa kaktusima. Zašto? Jednostavni su za gajenje, održavanje je lako, i ne zahteva mnogo vremena. Kaktusi su inače jako otporne biljke i neće propasti ako zaboravite da na djubrenje ili zalivanje.
Evo nekih smernica za uzgoj kaktusa:
Kaktus je sukulenta, a to znači skladišti vodu u sebi i tako opstaje i u uslovima kada nema vode. Porodica Cactacea broji nekoliko hiljada različitih vrsta bodljikavih biljaka. One cvetaju jednom godišnje, prelepim cvetovima koji ipak traju samo nekoliko dana. Cvet na kaktusu je svojevrsna nagrada za pravilnu negu tokom cele godine.
SVETLO
Kaktusi vole sunčevu svetlost neki čak i direktno sunce. Neke vrste vole hladovinu, dok postoje kaktusi koje ne smete držati napolju. Mlade biljke mogu dobiti opekotine ako su izložene agresivnom jakom suncu. Kaktusi ne vole severnu stranu pa zato birajte jug, zapad ili istok. Poželjno je da biljke povremeno okrećite ka svetlosti kako bi kompletnoj biljci omogućili ravnomerni rast.
ZEMLJA
Za držanje kaktusa najbolje je koristiti gotovu mešavinu zemlje za kaktuse. To provereno najkvalitetnija mešavina za pravilan rast i razvoj Vašeg kaktusa. U svakom slučaju, možete i sami napraviti zemlju za saksiju - dve mere humusa, jedna mera ilovače i pola mere peska treba dobro izmešati. Možete dodati komadiće cigle, šljunak, kameniće...
ZALIVANJE
Zalivanje zavisi od toga da li se obavlja leti i zimi, da li kaktus čuvate u kući ili na otvorenom. Preko leta kaktuse zalivajte tek kada vidite da se zemlja skroz osušila. To je na svakih 7 dana, ponekad češće. Koristite puno vode. Voda posle zalivanja treba da izađe kroz rupice na saksiji, a podmetač obavezno isprazni posle par minuta, kako biste izbegli truljenje korena.
Đubrenje kaktusa
Samo ponekad kaktusima treba djubrenje. Kada kaktusi miruju ne treba ih đubriti. Koristite malu količinu azotnog i fosfornog đubriva u periodu od aprila do avgusta, kada su u fazi intenzivnog rasta.
Prezimljavanje kaktusa
Od oktobra do marta meseca većina kaktusa počinje “zimski san”. Pazite da ne dočekaju prvi jutarnji mraz napolju, jer bi se mogli smrznuti. Kaktusi mogu boraviti napolju dok je temperature u plusu, a sa prvim minusevima, morate ih uneti u zatvoren prostor. Nemojte ih držati na betonu već koristite police ili makar karton. Prostor ne treba da ima manje od 4 Celzijusova stepena a najbolja temperatura je od 5 do 10 stepeni.
Izvor fotografija: Pixabay
Нема коментара:
Постави коментар